10.1 C
Neringa
2024 / 04 / 30

Dietistė apie mėsą: kiek ir kokios rekomenduoja suvalgyti per savaitę

Ar jau skaitėte?

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vienas lietuvis per metus suvalgo apie 90 kilogramų mėsos, maždaug 250 gramų kasdien. Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija jos rekomenduoja suvartoti tris kartus mažiau. Kalbant apie tokios mitybos įtaką sveikatai, dietistė Indrė Trusovė įsitikinusi, kad ne mažiau svarbu nei suvartojamos mėsos kiekis yra jos kokybė ir rūšis, kurią renkamės.

- Reklama -

„Nieko nenustebinsiu pasakydama, kad mityboje pati svarbiausia yra įvairovė. Nors nėra vieningos taisyklės, kaip dažnai galima valgyti mėsą, tačiau tarp specialistų vyraujanti rekomendacija yra 3–4 kartai per savaitę. Vieną porciją turėtų sudaryti maždaug 100 gramų paukštienos arba ne daugiau nei 70 gramų raudonos mėsos. Tačiau svarbu paminėti, kad tai yra bendros rekomendacijos. Kiekvienas žmogus yra individualus ir porcijų dydis gali varijuoti, priklausomai nuo asmeninių sveikatos rodiklių“, – sako I. Trusovė.

Indrė Trusovė.

Jos teigimu, neramina tai, kad lietuviai rekomenduojamą mėsos suvartojimo kiekį stipriai viršija, be to, dažnai renkasi kiaulieną, neaplenkia ir įvairiausių perdirbtos mėsos produktų lentynų.

„Kaip žinia, Pasaulio sveikatos organizacija perdirbtos ir raudonos mėsos vartojimą sieja su onkologinėmis ligomis. Be to, riebi kiauliena didina ir riziką susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis“, – teigia dietistė.

Daugelis kiaulieną renkasi neva dėl jos pigumo, tačiau, anot I. Trusovės, ji jau nebėra tokia pigi, o maisto kokybės sąskaita geriau netaupyti.

„Kiauliena anksčiau gal ir buvo pigesnė, tačiau dabar, siaučiant infliacijai, jos kaina beveik susilygino su kitų mėsos rūšių. Visuomet sakau, kad geriau jau suvalgyti mažiau arba rečiau, tačiau kokybiškos mėsos“, – įsitikinusi I. Trusovė.

- Reklama -

Siūlo įsiminti pagrindinę taisyklę

I. Trusovė pasakoja, kad geros kokybės mėsa mūsų organizmui itin svarbi – joje gausu geležies, baltymų, B grupės vitaminų, kuriuos iš šviežios mėsos puikiai gebame pasisavinti.

„Suprantama, kad iš rūkytos, pigios dešros visų šių medžiagų negausime arba tik labai mažą kiekį kartu su visa puokšte priedų, dažiklių ir skonio stipriklių. Geriausia rinktis kuo šviežesnę ir lietuvišką mėsą, o dar geriau – užaugintą be antibiotikų. Tai nėra tik reklaminis ženkliukas – taip pažymėta mėsa reiškia, kad gyvulys ar paukštis nebuvo gydytas antibiotikais, nes rimtai nesirgo, taigi buvo kokybiškai augintas, šertas ar lesintas“, – sako dietistė.

Tuo tarpu sportuojantiems ar norintiems sulieknėti I. Trusovė mėsą pataria rinktis dar atidžiau, geriausia – liesesnę ir turinčią daug baltymų.

„Baltymai yra pagrindinė mūsų statybinė medžiaga. Jie svarbūs viso kūno audinių augimui bei gyvybingumui, stiprina imuninę sistemą, padeda palaikyti ir auginti raumeninę masę. Savo klientams visada sakau, kad be baltymų ir sporto, apie sveiką ir tvirtą kūną galima net nesvajoti“, – pasakoja I. Trusovė.

Pradėjusiems sportuoti ji siūlo įsiminti  pagrindinę taisyklę – kuo liesesnė mėsa arba žuvis, tuo joje esančių baltymų procentas yra didesnis.

„Tarkime, 100 gramų vištienos krūtinėlės yra  22 gramų  baltymų, o tokio pat svorio kiaulienos kumpyje – tik 16 gramų. Beje, svarbu atminti, kad baltymų suvirškinimui sunaudojama daugiau kalorijų nei skaidant riebalus ar angliavandenius, todėl būtent liesa vištiena neretai ir yra rekomenduojama norintiems numesti svorio“, – sako dietistė.

Bulvės ir mėsa – tinka ar ne?

Indrė Trusovė pabrėžia, kad svarbu ir kaip mėsa yra ruošiama – net pačią kokybiškiausią ir vertingiausią galima sugadinti netinkamai gaminant.

„Visuomet rekomenduoju rinktis tokią mėsą ir tokį paruošimo būdą, kuriam nereikėtų didelio kiekio riebalų ir didelės kaitros. Taip pat labai svarbu ir su kuo mėsą valgote. Ją, kaip ir kitus baltyminius produktus, geriausia derinti su daržovėmis ir žalumynais, tinka ir riebalai“, – sako dietistė.

Anot jos, bulvės, rudi ryžiai, grikiai – taip pat puikus variantas garnyrui prie mėsos.

„Visada sakau – svarbu balansas. Vakarienei angliavandenių siūlyčiau privengti, tačiau sotiems pietums tiek bulvės, tiek kruopos tinka. 100 gramų saldžios bulvės arba 50 gramų grikių ar rudųjų ryžių – puikus pasirinkimas prie mėsos“, – patarimais dalijasi I. Trusovė.

TOP naujienos

Horoskopas spalio 12 dienai

AVINASPuikiai pasirodėte, bet dabar jau laikas palikti sceną. Publikos dėmesys krypsta kitur, bet jūsų tai neturėtų jaudinti. Laukia puikus vakaras draugų kompanijoje ar prie...

Kaip panaudoti maisto likučius: neišmeskite net kaulų

Šventiniu laikotarpiu maisto švaistymo tema tampa dar aktualesnė. Ją spręsti gali padėti žinojimas, kada ir kaip panaudoti likučius – jie gali tapti naujais užkandžiais...

Sniege paliktos augintinių išmatos gali sukelti ir sveikatos problemas

Pradėjus tirpti sniegui gatvėse, parkuose ir miškuose, pasimatė šeimininkų per žiemą nesurinktos augintinių išmatos, kurios ne tik dažnam bado akį, bet ir, pasak „Eurovaistinės“...

Kodėl prastėja atmintis? Vaistininkas įvardijo priežastis ir gresiančias pasekmes

Jeigu dažnai pamirštate, ką buvote suplanavę ar kur ėjote, jums sunku susikaupti, susikoncentruoti ir prisiminti prieš kelias dienas įvykusius reikšmingus įvykius – tai organizmo...

Praleidžiame pusryčius, per pietus kuo greičiau grįžtame prie darbo – kaip miesto tempas keičia...

Greitas gyvenimo tempas koreguoja ir kasdienius gyvenimo įpročius. Visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad dažnai nukenčia pusryčiai – net 12 proc. respondentų sako jų nevalgantys, pietums dažniausiai skiriama 21–30 minučių, o likęs laikas pasitelkiamas kasdienėms...

Ruošiantis dengti šventinį rugsėjo 1-osios dienos stalą – šiuo metu madingiausio Bento torto receptas

Saldintos duonos ar į tortą panašių skanėstų kepimo idėja atsirado dar senovės civilizacijose. Manoma, kad senovės egiptiečiai kepė pyragus iš tokių ingredientų kaip medus, vaisiai ir riešutai. Šie ankstyvieji tortai buvo panašesni į labai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS